2007. augusztus
Mark Twain gondolata a tisztességről; Gergely Ágnes: Álomfejtés; Hamvas béla gondolata a látásról; Petri György: A minimum művészetétől a művészet minimumáig - A posztmodernről; Vickie Downey a tudatosságról; Gergely Ágnes: Hallod a madarakat?
Mindig legyél tisztességes! Ez majd sok embernek örömet okoz, a többi pedig megdöbben.
Mark Twain gondolata
2007. 08.06.
Gergely Ágnes: Álomfejtés
A cellafalon felizzott a por. „Hát mondd meg, József, ha te vagy a látnok…” Tüzelt a kő, a föld, a szennycsupor, reszketve állt a pék és a pohárnok.
A rácsra nézett József és szelíden így szólott: „Hármat fordul még a nap, a te életed megmenti az Isten – téged meg fölfalnak a madarak.”
Tudta-e, mit mond? s hogy honnan van a tévedhetetlen láz sugallata? s hogy van feloldás, ha semmit se szól?
De elhangzott. S kit élni küldtek, élt, és hulla volt a halálraítélt. Nincs kibúvó a látomás alól. |
2007.08.06.
A szem rendszerben lát: az egyik szem a fegyház rendszerében, a másik a bordély rendszerében, a vásár rendszerében, a gyermekszoba, a statisztika, a kettős könyvelés, a grafikon rendszerében. Hihetetlenül kevés a tiszta szem, amely a tenger és csillagos ég rendszerében lát, és úgy él, mint a fák testvére. Hamvas Béla
2007.08.12.
Petri György: A minimum művészetétől a művészet minimumáig A posztmodernről
Valaha történeteket írtunk, aztán a nemrég múltban „szövegeket”, de ezek sem bizonyultak elég tisztáknak, túlságosan emlékeztettek a valóságra (elnézést az obszcén kifejezésért), redukálódtunk hát a mondatokra, de ez sem megoldás: értelmük van. Elszigetelt szavak? Ez sem jó. Lehetséges kontextusokat implikálnak. Főcsapásirány: betűk; végül az üres papír. Amivel kitörölhetjük a seggünk.
*
Karddal, bicskával már nem tudunk bánni. Manikűrkészletünkkel játszadozunk a hímnős budoárokban. Lakkozgatjuk lilára hosszú, piszkos műkörmeinket. |
2007.08.12.
Van a nyelvünkben egy szó, aminek két jelentése van. Az egyik jelentése hallgatni valamit, a másik pedig annyi, mint helyesen viselkedni. Ha helyesen viselkedünk, hallgatunk valamire, és ez azt jelenti, éberek, tudatosak vagyunk. Tudatában vagyunk mindannak, ami a környezetünkben történik. Gyakoroljuk az észlelésnek ezt a módját. Miközben mindig arra hallgatunk, ami körülöttünk történik, mégpedig nemcsak a fülünkkel, de a szemünkkel is, megfigyeljük a dolgokat. Szellemünkkel mindig tudatosítanunk kell, ami történik. Ezt pedig gyakorolnunk kell.
Vickie Downey, Tewa indiánasszony
2007.08.22.
Gergely Ágnes: Hallod a madarakat?
Hallod a madarakat? Most már hallod őket te is. Most már tudod: hamis nótázásnál, ígérgetésnél, emberi szitoknál erősebb a hangjuk. Olyan erős, mint a lomb. Évszázadok tanúsítják, egyiket sem fogja méreg. Keresik egymást, a trilla és a klorofill. Tántoríthatatlanok, mint a kő. S még többet ismernek. A visszatérést. Ezt a szürke követ azért nem hengerítem el az utadból, hogy lásd: fölébe ág hajlik, rajta rejtélyesen ideérkező madarak szólítanak, most már érted őket, érted a szárnycsattogást, a négy szelet, a törzsben fölgyalogló nedveket, a Hívást és a Küldetést s aztán az Újra- hívást és a kő porózus mélyéből felküldött hajszálrepedést, az erek repedését, ezt a vérrel sározott világot. Hallgass a madarakra. Vérnél, elvérzésnél, utolsó lobbanásnál erősebb a hangjuk. Nem, olajágat nem, de a követ fölemelik majd. Hangjukra tisztán kitárul, kaput nyit a mélység. Halleluja, halleluja: együtt hallgatjuk őket. |
2007.08.22.
|