Étel - ital : A fűszerpaprika története, receptek paprikával |
A fűszerpaprika története, receptek paprikával
2006.08.06. 11:42
A fűszerpaprika története
A fűszerpaprika származási helye Közép- és Dél-Amerika. A 4000 éves feltárt inka sírokban találtak arra utaló jeleket, hogy az inkák már használták a fűszerpaprikát ételeik elkészítéséhez.
Petrus Martyr 1493-ban írta le, hogy Kolumbusz olyan borsot hozott magával, amely csípősebb a kaukázusinál. A felfedezők ismeretlen indiai fűszernek hitték, ezért is emlegették indiai bors néven. Első részletes jellemzését Gonzalo Fernandez de Ovideo írta le az 1526-ban Toledóban kiadott könyvében.
Magyarországon a fűszerpaprikát az 1500-as évek óta ismerik. Régi neve a „törökbors”, arra utal, hogy valószínűleg a törökök révén került hozzánk. Kezdetben gyógy-, majd dísznövény, és csak később vált a fűszerezés elemévé. A főúri kertekben ritka, egzotikus dísznövényként volt jelen. Legelőször Széchy Margit ( meghalt 1570-ben) termesztette kertjében a vörös törökbors néven emlegetett növényt, akitől külföldi fejedelmek is kértek magot. Nem sokkal később, 1579-ben egy francia botanikus, Clusis juttatott paprikát Batthyány Boldizsár kertjébe. Ekkor a főúri kertek tulajdonosai még nem a fűszert, hanem a ritka dísznövényt látták a fűszerpaprikában.
A két világháború között Szent-Györgyi Albert kutatásai során kimutatta a paprika kimagasló C-vitamin tartalmát, majd felhívta a figyelmet a fűszernövény egészséges mivoltára. A vitamintartalomnak köszönhetően a paprika erősíti az immunrendszer ellenálló-képességét, segíti a szervezet emésztési folyamatainak egyensúlyát, így segíti a mindennapos jó közérzet kialakításában.
Receptek:
Lecsó
Hozzávalók: 1 ek napraforgó olaj, 50 g bacon apróra vágva, 100 g hagyma finomra vágva, 2 tk fűszerpaprika, 250 g paradicsom héj és mag nélkül, 10 mm-es kockákra vágva, só és csípős cseresznyepaprika, 100 g száraz, füstölt kolbász 3 mm-es kockákra vágva, zöldpaprika
Serpenyőben olajon megsütjük a bacon-t, majd az olajos bacon-on a hagymát aranysárgára pirítjuk. A tűzről lehúzva, elkeverjük benne a fűszerpaprikát. Hozzáadjuk a kockákra vágott paradicsomot, az ugyanilyen kockákra vágott zöldpaprikát, a kolbászt, sót, csípős paprikát, ízlés szerint. Visszatesszük a tűzre, és 8-10 percig pároljuk fedő alatt, mérsékelt tűzön.
Paprikás krumpli
Hozzávalók: 1 ½ kg burgonya, 50 g zsír, 50 g füstölt szalonna, 150 g vöröshagyma, 1 tk fűszerpaprika, 100 g paradicsompüré vagy friss paradicsom, 300 g kolbász, 2 db zöldpaprika, só
A vöröshagymát finomra vágjuk, zsírban aranyszínűre pirítjuk, hozzásütjük az apróra vágott szalonnát is, amíg üveges nem lesz. Meghintjük fűszerpaprikával, hozzátesszük a megtisztított és feldarabolt krumplit, megsózzuk, fakanállal átforgatjuk, s fedő alatt kis ideig főzzük, hogy a paprika íze jól átjárja a burgonyát. Ekkor hozzáadjuk a feldarabolt zöldpaprikát, a paradicsompürét, vagy a negyedekre vágott friss paradicsomot, kis vizet öntünk alá, és fedő alatt mérsékelt tűzön főzzük. Amikor a krumpli már majdnem teljesen megpuhult, hozzáadjuk a karikákra vágott kolbászt is, és készre főzzük. Forrón tálaljuk.
Halászlé
Hozzávalók: 35 dkg ponty, 35 dkg harcsa, 30 dkg kecsege, 30 dkg süllő, 2 nagy fej vöröshagyma, 2 db zöldpaprika, 2 db paradicsom vagy lecsó, 2 kk fűszerpaprika, só
Jobb, ha a halászlét egészen friss halakból készítjük, de nem feltétlenül szükséges. Lényeges viszont, hogy többféle halból főzzük, mert a különböző halak íze adja meg a halászlé igazi zamatát. A halakat megtisztítjuk, 5-6 dkg-os darabokra vágjuk és besózzuk. A halak fejét, gerincét és az uszonyukat külön lábasban főzzük, karikára vágott vöröshagymával. Ha a víz forrni kezd, meghintjük édes és erős paprikával, sóval, és közepes forrással kb. 60 percig főzzük. Utána ezt a levet átszűrjük és ráöntjük a besózott halakra. Hozzátesszük a halikrát, illetve a tejet, a cikkekre vágott zöldpaprikát, paradicsomot vagy lecsót, és 20 perc alatt készre főzzük. A halászlét főzés közben nem szabad keverni, csak rázogatni. Tálaláskor utána ízesíthetjük, karikákra vágott zöldpaprikát tehetünk a tetejére. Jó halászlé főzhető tisztán pontyból is. Akkor jó a halászlé, ha az edényből felszálló gőztől kezünk összetapad.
Az Országos Fűszerpaprika Terméktanács, Kalocsa kiadványa
Magyar Fűszerpaprika Múzeum oldala=>>
|